Servo Motor Tamiri

Servo Motor Tamiri: Yılmaz Servo Teknik ile Hassas ve Güvenilir Çözümler

Servo Motor Tamiri: Uzmanlık ve Tecrübe Gerektiren Özel Bir İş

Servo motorlar çok özel ve yüksek hassasiyetli motorlardır. Hem proses mekaniği hem de minyatür elektronik bileşenler içerirler. Servo motorların onarımı, özel test ekipmanlarıyla birlikte elektronik, elektrik ve mekanik onarım konusunda uzman bir dizi beceri gerektirir. Yılmaz Servo Teknik, özel bir servo onarım departmanına sahip tam entegre bir elektromekanik ve elektronik onarım merkezi olması açısından benzersizdir. Servo motor tamir departmanımıza 2000 yılında başladık. Eğitime ve ekipmana yatırım yaparak yaptığımız işi sürekli geliştiriyoruz. Servo motorların onarımlarını her disiplin için farklı onarım ekipleriyle veya farklı departman veya farklı işletmelerde yapmak felaket için bir davetiyedir, arızalar gözden kaçar ve onarım süreleri çok daha uzun sürer. Servo motorların onarımı  eksiksiz bir kapalı döngü sistemin kusursuz çalışmasıyla mümkündür. Başarılı, güvenilir ve uygun maliyetli bir onarım ancak servo motorları tam olarak anlayan özel bir ekip tarafından  onarılarak ve test edilerek yapabilir. Başarılı bir servo motor onarımı sağlamak için  elektro-mekanik tamir ve elektronik tamirin tüm alanlarında yetkin olmak gereklidir.

Servo Motor Arızaları: Mekanik, Elektrik ve Elektronik Sorunlar

MEKANİK ARIZALAR

Rulmanlar ve yatak yuvaları.

Motorun içine gres, yağ veya kesme sıvısı bulaşması.

Frenin içinde gres, yağ veya kesme sıvısı bulaşması.

Şaft kama yatağı veya kaplin arızası.

Rotor mıknatıs arızaları.

Dengesiz rotorlar.

Motor freni aşınması.

Aşınmış fırçalar veya komütatörler (DC tiplerde).

Karbon oluşumları (DC tiplerde).

ELEKTRİK ARIZALARI

Motor sargı arızaları.

Fren bobini arızaları.

Kısa devre kablo bağlantıları.

Kırık kablo bağlantıları veya hatalı konektörler.

Elektromekanik tako arızaları.

ELEKTRONİK ARIZALAR

Enkoder çıkışı veya konum sayımı hataları.

Enkoder hizalama hataları.

Kodlayıcı Bellek hataları veya bozulması.

Elektronik Tako arızaları.

Bellek pili arızası.

Resolver hatası.

PCB’lerde hatalı bileşenler.

Op-amp arızaları.

Sürücü IC hataları.

Servo Motor Gürültüsü: Nedenleri ve Çözümleri

Örneğin, bir servo motorun gürültülü çalışmasının nedenleri neler olabilir, aşağıdakilerden biri mi yoksa bunların birleşimi mi?

Arızaların olası nedenleri

Gürültülü bir tako mu?

Aşınmış veya gevşek bir kodlayıcı, resolver veya tako mekanik bağlantısı mı?

Kodlayıcı, resolver veya takonun yanlış hizalanması mı?

Enkoder veya resolver kablosunda kırık bağlantı mı var?

Resolverden düşük sinyal çıkışı mı?

Gevşek fren diski mi?

Yanlış fren hava boşluğu açıklığı mı?

Konektörde kötü topraklama bağlantısı mı var?

Rotor ve stator arasındaki hava boşluğunda kirlenme var mı?
Bu saydıklarımızın  tümü, bir servo motorun içinde alışılmadık seslere neden olabilir. Yılmaz Servo Teknik, eksiksiz test  sistemlerine ve servo motorları tam olarak anlayan özel bir ekibe sahiptir, bu benzersiz arızaları hızlı bir şekilde giderebilir ve başarılı bir şekilde onarabiliriz.

Servo Motor Onarımında Öncelik: Başarılı, Güvenilir ve Uygun Maliyetli Çözümler

Mekanik ve elektronik işler için ayrı ekipler kullanıyoruz. Motorlarınıza güvenilir ve uygun maliyetli onarımlar yapmak için gereken tüm elektronik ve mekanik araçlarla her iki disiplinde eğitim almış uzman bir servo  ekibimiz var. İşyerimizde bulunan bu düzeyde entegrasyon, motorunuzun güvenilir ve hızlı bir şekilde onarılmasını sağlayarak maliyetlerinizi azaltır.

Servo sistemlerin ve geri besleme cihazlarının nasıl çalıştığına dair derinlemesine bir bilgi birikimi onarım için şarttır. Servo motorlar, AC ve DC’ olarak çeşitli biçimlerde bulunabilir, ancak daha da önemlisi,  ne tür bir geri besleme sistemi bulunur?

Geri besleme üniteleri aşağıdakilerden biri veya bunların bir kombinasyonu olabilir;

Artımlı Kodlayıcılar.

Optik veya hall etkili komütasyon sensörleri.

Mutlak Kodlayıcılar

Seri Veri Kodlayıcılar (En-Dat, SSI, OEM Özel kodları).

Model, veri, parametre ve konum hafızalı Seri Veri Kodlayıcılar.

Çok Turlu kodlayıcılar.

Resolverler.

Tako üreteçleri.

Yılmaz Servo Teknik: Servo Motor Tamiri Konusunda Benzersiz Bir Çözüm Ortağı

Servo motorlar her üreticiye özel farklı hizalama ve test ekipmanı gerektirir. Kodlayıcılardan veri çıkışı, basit “A&B” dörtlü çıkışlardan veya paralel çıkışlardan ikili, onaltılık, grey veya OEM’e özel bir kodda çift yönlü seri iletişime kadar çeşitli biçimlerde olabilir. Geri besleme cihazının düzgün çalıştığından ve rotorun manyetik alanına göre doğru şekilde hizalandığından emin olmak için bu verilerin kontrol edilmesi ve doğrulanması gerekir. Geri bildirim verilerinin OEM’e özel  bir iletişim biçiminde olduğu durumlarda, verileri okumak ve motoru doğru hizalamak için uzman test ekipmanlarının tamamı işletmemizde mevcuttur. Ayrıca onarım öncesi ve sonrası kullandığımız Jenerik Servo Motor Test cihazımızı  Tübitak desteğiyle imal ederek kullanmaya başladık.

Bir servo motor onarımının can alıcı noktası, yapılan işlemi tam olarak test etme ve doğrulama yeteneğidir. Motoru çalıştırabilmek, test için mutlak minimumdur. Servo motorlar standart bir 3 fazlı beslemede çalışmaz, bu şekilde mıknatısları yok edebilirsiniz. Test yöntemlerinden biri, ilgili besleme ünitesi ve servo sürücünün motora bağlanmasıdır. Bu daha sonra sürücüyle iletişim kurmak ve ardından bir CNC veya robotta görülebilecek koşulları simüle ederek motoru çalıştırmak gerekir . Bu test yöntemini Siemens, Bosch, NUM, Indramat, Control Techniques, Vickers, Reliance, Rexroth, Allen Bradley, Baldor, Lenze, ABB ve diğer çeşitli üreticilerin motorları için kullanıyoruz.

Fanuc, Kawasaki, Yaskawa, Sanyo Denki ve Nachi gibi bazı servo motorlar daha karmaşık test yöntemleri gerektirir, çünkü bu motorlar sürücü yerine doğrudan makine kontrolörü ile iletişim kurar. Bu motorlar için zorlu test gereksinimlerini karşılamak ve bunları nominal hız ve yükte çalıştırmak için kendi ekipmanlarımızı  geliştirdik ve tasarladık.

Servo Motorlarla ilgili her şey biliyor muyuz? Hayır, Her yıl yeni ve daha karmaşık servo motorlar piyasaya çıkıyor. Ancak Ar-Ge ekibimizle geleceğe bakıyoruz. Hiçbir servo motor onarım şirketi yerinde duramaz ve onarım yeteneklerini sürekli olarak geliştirmelidir. Veri toplama sistemi ve test tesisimizi otomatikleştiren dokunmatik ekran arayüz denetleyicisi ile kurum içi  test teçhizatımızda yeni iyileştirmeler tasarlayarak zaten geniş olan test tesisimizi her zaman daha da geliştirme çabası ve azmindeyiz.

Servo motorlar karmaşıktır ve biz servo motor onarım uzmanıyız. Bir çok imalat firması, servo motorlarının onarımı ve servisi konusunda bize güveniyor.

Servo motor onarımı hakkında daha fazla bilgi almak veya tesisimizi çalışırken görmek istiyorsanız, bizi aramanız ve bir ziyaret ayarlamanız yeterli. 444 45 91 telefon numarasıyla bize ulaşın.

Popup Plugin