SERVO SÜRÜCÜ TAMİRİ

Servo sürücü tamiri sistem içerisindeki en önemli parçalardan bir tanesidir. En az servo motor tamiri kadar önemlidir. Elektronik cihazlar içerisindeki Servo Sürücü Tamiri ise sistemin sorunsuz bir biçimde çalışması açısından önemlidir. Söz konusu olan sürücü elektronik cihazlar içersinde yer alarak görevini yapmadığı durumlarda cihaz bütün olarak devre dışı kalacaktır.

Servo Sürücü Ne Demektir?

Servo sistemi, dört farklı ana birleşenden meydana gelir. Sürücü kodlayıcı, motor, denetleyici cihaz ve geri beslemedir. Sürücü ise sistem içerisinde ne yapması gerektiğini ise denetleyici zerinden gelen verilere göre belirlemektedir. Bu sistem için de gerekli elektriği motora göndermelidir. Kontrol cihazı ise yörünge yol hesabını gerçekleştirmek için sürücüye sinyalleri göndermekten sorumlu olan kısımdır. Bu aşamadan sonra Servo sürücü hareketin sağlanması amacıyla gerekli olan enerjinin akım olarak motora gönderir. Tork ise pozisyon ve hızı kontrol eder. Bu aşamada en önemli unsur ise tork olur.

Servo Sürücü Tamiri Nasıl Yapılır?

Servo Sürücü Tamiri genel olarak sistemin verdiği hata kodlarına uygun olarak gerçekleşmektedir. Genellikle yüksek voltaji nem, yazılım ve yanlış çalıştırma en sık karşılaşılan nedenlerdir. Ardından arızi tespitine geçilir. Fiziksel kontrolden sonra cihaza enerji verilierek Sürücü haznesindeki farklı noktalardaki gerilimin ölçümleri yapılır. Sürücünün temel özelliklerinin olup olmadığı kontrol edilir. En son da tamiratın başarılı olup olmadığı kontrol edilerek tamiratın kontrolü yapılmış olur.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.