Bobinaj Sarımı

Bobinaj Sarımı Hizmeti

Telin üst üstte ya da yan yana sararması bobin sistemini meydana getirir. Motorların en önemli parçalarından birisi olan bobinin asıl görevi elektrik enerjisini mekanik enerjiye çevirmektedir. Bu işlemi son derece profesyonelce gerçekleştirir. Bobinaj sarımı için en önemli parametreler; telin çapı, telin uzunluğu, izolasyon işlemi sınıfı, sarım sayısı gibi etmenlere bağlıdır. Aynı zamanda parametreler özel olarak hazırlanmış makaralar ve kalıplar bulunuyor.

Bu makaralar aracılığıyla sarım işlemleri yapılıyor. Günümüzde bobin sarım işlemleri için geliştirilmiş özel makinalar bulunuyor. Bu makinalar son derece hızlı çalışma prensiplerine sahiptir. Sarım işlemleri öncesine bu motorlar inceleme işlemlerini yapmaktadır.  Bütün işlemler tamamladıktan sonra motorun analizi işlemi gerçekleştirilir.

Bobinaj Sarımı Çeşitleri Nelerdir?

Bobinaj sarımı çeşitleri birçok farklı sistem yapısından oluşuyor. Bu çeşitler; fan motoru, trafo sarımı, el aletleri, fren bobini, aç motor, dc motor, step motor, kavrama bobin şeklindedir. Bu çeşitlerin hepsinin kendine has görevi bulunuyor. Her bir yapı profesyonelce çalışır. Aynı zamanda sistemler hiçbir şekilde birbirine karışmaz. Bobinaj sarımı sayesinde elektrik enerjisi çok hızlı bir şekilde mekanik enerji kaynağına dönüştürülür. Bu işlem sırasında motor gücünden yararlanılır.

Bobinaj Sarımı Nasıl Yapılıyor?

Kişilerin en çok merak ettiği sorulardan birisi de bobinaj sarımı nasıl yapılıyor? Sorusu oluyor. Bobinaj sarımı yapımı oldukça uzmanlık isteyen bir işlemdir. İşlem öncesinde motorun niçin çalışmadığı mutlaka kontrol edilmelidir. Sonrasında ise motor tamamen sökülerek yerinden çıkarılmalıdır. Bobinaj motoru söküldükten sonra bobinajın şemasını çıkarttırılır. Bobinler teker teker çıkarttırıldıktan sonra ölçüler alınır. Ölçülere uygun bir şekilde işlemler yapılır. Bobinler için oyuklar açılır, sonrasında ise bobinler oyuklara konur.

Bu işlemlerin ardından bandajlama işlemleri yapılır. Bandaj işleminin ardından motor kurumaya bırakılır.  Kuruma işlemlerinin ardından montaj işlemleri yapılır. Montaj işlemlerinden sonra ise ölçümler yapılarak, kontrol testleri gerçekleştirilir. Son bir kez kontroller yapıldıktan sonra motoru çalıştırabilirsiniz. Böylelikle bobinaj sarımı işlemleri yapılmış olur.

Bobinaj Sarımı Tamiri Fiyatları

Bobinaj sarımı birçok etmene bağlı olarak zaman içerisinde aşınarak bozulabiliyor. Bu tarz durumlarla karşı karşıya kalındığın kişiler bobinaj sarımı motorunu mutlaka tamir ettirmelidir. Tamir işlemlerinizi mutlaka uzman teknik servis personellerine yaptırmanız gerekiyor. Çünkü bobinaj sarımı tamiri uzmanlık gerektiren bir tamir alanındır. Dolayısıyla herkesin yapabileceği bir işlem değildir. Bobinaj sarımı tamiri konusunda net bir fiyat bilgisi bulunmuyor. Fiyatlar birçok etmene bağlı olarak sektörde değişkenlik gösteriyor.

Ayrıca fiyatların değişkenlik göstermesinde hizmeti alacağınız servis kurumunun kalitesi de oldukça önemli ölçüde rol oynuyor. Profesyonel bir servis firmasından hizmet alırsanız fiyatlar daha yukarı yönde olabiliyor. Bobinaj sarımı her zaman hassas bir süreci de beraberinde getirdiği için bu tür işlemlerin mutlaka alanlarında uzman olan firmalar tarafından sunulması şarttır. Ancak bu sayede üst düzeyde bir hizmetin sunulması da mümkün hale gelecektir.

Bobinaj Sarımı Galeri

2 Comments

Post a Comment

Comment
Name
Email
Website

Popup Plugin