Servo-motor-tamiri

Servo Motor Nedir?

    Servo motor nedir sorusuna şu şekilde cevap verebiliriz; mekaniksel konum, hız ve ivme kontrolü yapan veya başka bir deyişle hareket kontrolü yapan bir düzenektir. Servo motor, istenilen pozisyonu alması ve yeni bir komut gelene kadar pozisyonunu koruması amacıyla tasarlanmıştır. Servo motor içerisinde AC,DC veya step motor ile sürücü ve kontrol devresi bulunmaktadır. Daha çok robot teknolojilerinde ve RC (Radio Control) uygulamalarda kullanılan bir motor çeşididir.

Servo Motor Nasıl Çalışır?

    Servo motor nedir sorusuna devam etmek gerekirse; Servo motor içinde  DC motor, dişli mekanizma, motor sürücü devresi ve potansiyometre bulunur. DC motor hareket ettikçe, motor milinin dönüş miktarını ölçen potansiyomerte döner ve kontrol devresi motorun bulunduğu hali ile istenilen pozisyonu karşılaştırıp motor sürme işlemi yapar. Servo motorların çalışmak için başka bir motor sürücüsüne ihtiyaçları yoktur. Genel olarak çalışma açısı 180 Derece tercih edilse de özel amaçlı 360 derece çalışma açısı olan servo motorlar da bulunmaktadır.

Genellikle 4.8-6V gerilim çalışıp, 7.4V ve daha yüksek gerilimle çalışan servolar da bulunmaktadır.

Servo Motorun Yapısı

Uzaktan kumanda veya mikrokontrolcüden gelen PWM(Sinyal Genişlik Modülasyonu) sinyalleri ile çalışmaktadırlar. 20 ms içerisinde bir pals değeri okumaktadır ve pals uzunluğu  motorun dönüşünü belirler. Servolar gelen komut doğrultusunda hareket edip o komutta kalırlar. Komutta uzun süre kalabilmeleri için palsın tekrar etmesi gerekir.

Servo Motor Çeşitleri

Genel olarak AC (Alternatif Akım) ve DC (Doğrusal Akım ) olmak üzere ikiye ayrılırlar. AC servo motorlar daha yüksek dalgalanmaları kaldırabilir ve bu nedenle endüstride kullanılmaktadır.

DC  servo motorlar ise daha küçük uygulamalar için idealdir. Özellikleri kontrol yeteneği ve geri bildirimdir.

Servo Motorların Kullanım Alanları

Robotik sistemler, simülasyon uygulamaları, savunma sanayi, takım tezgahları, matbaa, konveyör ve taşıma sistemleri, yiyecek ve içecek sektörü, denizaltı petrol ve gaz sanayii de kullanılır.

Servo Motor Avantajları

-Yüksek verimli ve son derece güvenlidir.

-Zorlu ortamlar için çalışmaya uygun ve yüksek hızlanma değeri sunar.

– Küçük boyutlu olup, düzgün ve stabil çalışır.

-Son derece sessiz ve tasarruflu bir üründür.

-Kapalı döngü kontrolü sağlar.

-Arıza Oranlarının düşük olup, bakımları kolaydır.

No Comments

Post a Comment

Comment
Name
Email
Website

Popup Plugin